افزونه‌های انرژی پلاس (بخش اول)

برای افزایش کارایی کلی انرژی پلاس، افزونه‌های متعددی چه به صورت رایگان (معروفترین آنها Openstudio) و چه به صورت تجاری (معروفترین آنها DesignBuilder) منتشر شده است. افزونه‌های رایگان عمدتا بوسیله مراکز تحقیقاتی (دولتی و غیر دولتی) و دانشگاه‌ها منتشر شده اند که برای مثال Openstudio کاری از لابراتوار ملی انرژی‌های تجدیدپذیر که به عنوان مرکز اصلی تحقیقاتی انرژی های تجدیدپذیر دپارتمان انرژی امریکا شناخته می‌شود، منتشر شده است.

فایل‌ساز آنلاین انرژی پلاس

از دیگر افزونه‌های انرژی پلاس، ساخت فایل IDF (فایل ورودی نرم افزار) بصورت آنلاین توسط خود انرژی پلاس است. برای این منظور بایستی به آدرس موجود در لینک زیر رفته و پس از وارد نمودن اطلاعات شخصی (ایمیل) و اطلاعات ساختمان (ساده یا با جزئیات)، درخواست تولید فایل IDF را با کلیک روی دکمه Submit نمایید. انرژی پلاس فایل را تولید و به ایمیل شما ارسال می‌نماید. ساخت این فایل می‌تواند کمک شایانی برای افرادی که تنها قصد شبیه‌سازی‌های متداولی چون بارهای سرمایشی و گرمایشی، مصرف انرژی و از این دست موارد را برای ساختمان‌هایی با هندسه ساده دارند، باشد. حتی می توان پس از دریافت فایل ارسالی، آن بخش های مورد نظر خود را که نتوانسته بودید در فایل‌ساز آنلاین لحاظ نمایید بصورت دستی تغییر دهید. در شکل زیر فرم فایل‌ساز آنلاین در حالت مدلسازی ساده مشاهده می‌نمایید.

سامانه آنلاین فایل ساز انرژی پلاس

متاسفانه در حال حاضر این سرویس از دسترس خارج شده است.

فایل های اقلیمی

از مهمترین افزونه‌های انرژی پلاس فایل های اقلیمی شهرهای است که طبق گفته EnergyPlus بیش از 2100 شهر دارای فایل‌های اقلیمی با فرمت انرژی پلاس (epw) می‌باشند. فایل‌های epw مربوط به شهرهای زیادی در اقصی نقاط جهان در سایت انرژی پلاس موجود و قابل دانلود می‌باشد که لینک ورود به این صفحه درادامه آورده شده است. متاسفانه تنها 5 شهر کشورمان (تهران، تبریز، اصفهان، شیراز و یزد) در این سایت دارای فایل epw می‌باشند که جاوید انرژی، در ادامه فایل‌های اقلیمی مربوط به چند شهر دیگر کشور را خدمتتان تقدیم می‌کند. دقت گردد بسیاری از این شهرها دارای ایستگاه‌های مجهزی نبوده و ساخت داده‌های اقلیمی برای آنها از طریق روش‌های Interpolation صورت گرفته است.

پسورد تمامی فایل‌های سایت، www.javidenergy.com می‌باشد.

کاربر محترم، برای مشاهده لینک‌های دانلود نیاز به عضویت است. ثبت نام رایگان و سریع است!

 
مجموعه نرم افزاری Openstudio

در گذشته openstudio به صورت دو افزونه با نام های sketch-up openstudio plug-in و openstudio result viewer موجود بود. sketch-up openstudio plug-in پلاگینی است که بر روی نرم افزار sketch-up (نرم افزاری ساده برای مدلسازی سه بعدی هندسه ساختمان) نصب شده و تنها کافی است ساختمان مورد نظر را در آنجا به صورت سه بعدی ترسیم و مشخصات مصالح و برخی پارامنرهای دیگر را از طریق نوارابزار این پلاگین وارد نمایید و در نهایت فایل IDF مربوطه را دریافت نمایید. Result Viewer یا نمایش دهنده نتایج، خروجی‌های نرم افزار انرژی پلاس را با فرمت‌های مناسب گرافیکی و جدولی به نمایش درآورده و کمک شایانی به طبقه‌بندی و فهم خروجی‌های انرژی پلاس می‌نماید. چند سالی است که openstudio این دو افزونه را ادغام و در کنار امکانات بسیار کامل‌تر (مانند ابزار تحلیل پارامتری یا PAT) جهت تولید فایل‌های ورودی و تحلیل نتایج خروجی، مجموعه‌ای را تحت عنوان OpenStudio Application Suite یا مجموعه نرم افزاری اپن استودیو، عرضه نموده است. مجموعه Openstudio کامل‌ترین افزونه رایگان برای انرژی پلاس است که نسخه حال حاضر آن (1.14) قابلیت کار کردن با انرژی پلاس 8.4 را دارد. تا قبل از نسخه 1.7 می بایست قبل از نصب openstudio موتورهای انرژی پلاس و Radiance با ورژن متناسب را جداگانه نصب می نمودیم که از نسخه 1.7 به بعد موتور انرژی پلاس و از نسخه 1.8 به بعد هر دو موتور بصورت اتوماتیک و همراه با openstudio نصب خواهند گشت. جهت نصب و کار کردن با این افزونه قدرتمند مراحل زیر را دنبال نمایید:

الف) دانلود و نصب نرم افزار Sketch-up

ب) دانلود و نصب Openstudio Application Suite

ج) (اختیاری) ساخت حساب برای کتابخانه اجزای ساختمان (BCL). برای استفاده از امکانات این کتابخانه که دارای دیتابیس بسیار قوی از تجهیزات ساختمانی می‌باشد، باید به این آدرس رفته و ابتدا یک حساب در آن ایجاد نمایید (register). پس از ثبت نام و ورود به بخش کاربری، وارد قسمت My Dashboard در گوشه بالای سمت راست شوید و نوشته بعد از API v1.1 key  را کپی نمایید و در قسمت مربوطه و در تنها یکی از نرم افزارهای مجموعه (sketch-up یا openstudio application یا PAT و ...) قرار دهید. برای مثال در شکل زیر نحوه قرار دادن کد در Openstuido Application نشان داده شده است.

 فعال سازی BCL

 

در شکل زیر ارتباط بخش های مختلف در openstudio نشان داده شده است.

ارتباطات در اپن استودیو

در ادامه فایل‌های دانلود مربوط به OpenStudio آورده شده است. همانگونه که اشاره شد، این افزونه رایگان و از سایت سازنده نیز امکان دانلود وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر و مشاهده ویدیوهای آموزشی، پیشنهاد می‌کنیم حتما به این سایت سری بزنید. موتورهای انرژی پلاس و Radiance بصورت جداگانه نیز قابل نصب می‌باشند.در هنگام نصب نسخه 64 بیت مشکلی توسط جاوید انرژی مشاهده نگشت ولی در نسخه 32 بیت، پلاگین openstudio بصورت اتوماتیک در sketchup نصب نگشت و بصورت دستی این پلاگین در محل مربوطه قرار  و مشکل رفع گشت.

 

پسورد تمامی فایل‌های سایت، www.javidenergy.com می‌باشد.

کاربر محترم، برای مشاهده لینک‌های دانلود نیاز به عضویت است. ثبت نام رایگان و سریع است!

 

ایران را با انرژی پایدار بسازیم

ایران و انرژی پایدارامروزه توسعه هر کشوری وابسته به استفاده صحیح از منابع انرژی فسیلی و جایگزین کردن آن با منابع انرژی تجدیدپذیر و پایدار است. بکوشیم ایرانی پایدار بسازیم ...

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

  • آموزش در جاوید انرژی بر مبنای فراگیری مجموعه‌ای از مهارت‌هایی است که کارآموز را آماده انجام فعالیتی واقعی در ساختار کاری کشور می‌نماید.
  • طراحی و اجرای سیستم‌های انرژی در جاوید انرژی بر مبنای استفاده بهینه و اقتصادی از انرژی‌های تجدیدپذیر و کنترل مصرف در سیستم‌های سنتی است.
  • مشاوره در انجام پروژه و پایان‌نامه‌های دانشجویی، امکان انتقال دانش کسب شده در زمینه معماری و سیستم‌های انرژی را به دانشجویان عزیز مهیا می‌سازد.
  • 1
  • 2
  • 3