نرم‌افزار elements

نرم افزار elements یک ابزار رایگان برای ساخت، ویرایش و مشاهده فایل‌های آب و هوایی با فرمت‌هایی چون EPW جهت استفاده در مدلسازی انرژی ساختمان می‌باشد.

نرم افزار elements

مشکلی که همواره متخصصان و محققان بخش انرژی و ساختمان کشور با آن درگیر بوده‌اند، نبود فایل‌های اقلیمی معتبر و بروز در فرمت‌هایی چون epw و bin (و در فرم‌های کلی تری مانند TMY2 و TMY3) جهت استفاده در نرم‌افزارهای معتبر شبیه‌سازی انرژی بوده است. برخی از شهرهای کشور، از سال‌ها پیش دارای ایستگاه‌های هواشناسی مجهزی بوده‌اند و در نتیجه دسترسی به داده‌های آب و هوایی گسترده و در نتیجه ساخت این گونه فایل‌ها برای آنها امکان‌پذیر است. برای نمونه جناب آقای دکتر عبدالاسلام ابراهیم‌پور با تولید نرم‌افزاری به نام TmyCreator  فایل‌های اقلیمی 6 شهر کشور (تهران، تبریز، اصفهان، شیراز، بندعباس و یزد) را تولید کرده‌اند که از سایت دپارتمان انرژی امریکا (در جاوید انرژی نیز موجود است) قابل دانلود است. ولی برای شهرهای کوچکتری چون فیروزکوه، مراغه، خوی، زابل، مریوان و صدها شهر دیگر پیدا نمودن یا ساختن فایل اقلیمی کاری بسیار دشوار است.

نیاز است در کشور با همکاری سازمان‌ها و وزارت‌خانه‌هایی چون سازمان هواشناسی، وزارت نفت و نیرو، داده‌های مورد نیاز برای شهرهای مختلف استخراج و بصورت رایگان در اختیار متخصصین حوزه انرژی قرار گیرد. امری که در بسیاری از کشورهای دنیا شاهد آن هستیم.

در برخی نرم افزارهای داخلی، بانک اطلاعاتی از داده‌های آب و هوایی شهرهای کشور وجود داشته است که با بررسی بسیاری از آنها، شاهد نواقص متعددی در آنها بوده‌ایم. برای مثال در نسخه فارسی سازی شده نرم افزار eQUEST که توسط سازمان بهینه سازی کشور منتشر گشت، فایل‌های tmy2 بیش از 200 شهر کشور گنجانده شده است ولی با بررسی این فایل‌ها متوجه شدیم داده‌های مربوط به تابش در آنها آورده نشده است و سه ستون مربوط به تابش Global Horizontal، مستقیم و پراکنده (3 ستون و 8760 سطر) دارای داده صفر است!! در بسیاری از نرم‌افزارهای داخلی دیگر نیز تنها داده‌های آب و هوایی مربوط به طراحی (حداقل و حداکثرها) و نه شبیه‌سازی؛ آورده شده است.

 

نرم افزارهایی چون meteonorm کمک شایانی به ساخت فایل‌های اقلیمی نموده‌اند ولی در نهایت اگر داده دقیق مدنظر شما باشد و در نرم افزار meteonorm ایستگاه هواشناسی شهر شما موجود نباشد (اتفاقی که برای اکثریت شهرهای کشور می‌افتد)؛ مجبور خواهید بود تنها بواسطه مختصات جغرافیایی، داده‌های مورد نیاز را تولید و در قالب فرمتی مانند epw  استخراج نمایید. تولید داده‌های مربوط به تابش می‌تواند بواسطه اطلاعات ماهواره‌ای باشد ولی داده‌هایی چون دمای خشک و مرطوب از طریق روش‌های میانیابی و برون‌یابی بین ایستگاه‌های مجهز مجاور استخراج می‌گردد.

حال راهکار چیست؟

راهکار اصلی، دست بکار شدن مسئولین و تشکیل کمیته‌هایی متشکل از اعضا و متخصصین سازمان‌ها و مجموعه‌های درگیر با مبحث انرژی در کشور است که بانک اطلاعاتی دقیقی از اینگونه فرمت‌های اقلیمی تولید نمایند که کمک شایانی به روند بهینه‌سازی انرژی در ساختمان‌های کشور خواهد نمود.

راهکار موقت که اندکی زمان‌بر است، تولید این فایل‌ها توسط کاربران نرم‌افزارهای شبیه‌سازی انرژی می‌باشد. شما می توانید درخواست خود را در سایت سازمان هواشناسی مبنی بر گرفتن داده‌های ساعتی ایستگاه مورد نظر خود برای چند سال متوالی اعلام نمایید. اگر دانشجو هستید احتمالا بصورت رایگان و در غیر این صورت با پرداخت هزینه (که کم هم نمی‌باشد!) در اختیار شما قرار خواهد گرفت. برای ساخت فایل‌های TMYیا  Typical Metrological Year همانگونه که از نامش پیداست نمی‌توان تنها از داده‌های یک ساله استفاده کنید و روش‌هایی برای تولید داده‌های مربوط به یک سال متداول همچون روش sandia وجود دارد که برای کاربران مبتدی بسیار دشوار و زمان‌بر خواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم سالی را که میانگین داده‌های دمایی، رطوبت و ... آن نزدیک‌ تر به میانگین کل سال‌های موجود است انتخاب نمایید. برای داده‌های تابشی اگر مقادیر اندازه‌گیری شده برای ایستگاه موجود بود که از آن استفاده کنید (عمدتا موجود نیست) و در غیر این صورت می‌توانید از نرم‌افزارهایی که بر اساس موقعیت جغرافیایی و معادلات تئوری میزان تابش را در منطقه تخمین می‌زنند استفاده نمایید (حتی در نرم افزار کریر این کار انجام می‌شود). حال می توانید داده‌های خود را مرتب و در نرم افزاری مانند اکسل وارد نمایید. در اینجا نوبت به استفاده از نرم افزار ELEMENTS می‌رسد.

نکته: اگر شهر مورد نظر شما جزو شهرهایی است که داده‌های ساعتی آن در بانک اطلاعاتی نرم افزار فارسی سازی شده eQUEST موجود است، می‌توانید در صورت تایید صحت مقادیر آن توسط شما، از آن استفاده و تنها داده‌های تابشی را به آن اضافه نمایید.

مطابق شکل زیر، هنگام باز کردن نرم افزار Elements با دو گزینه مواجه می‌شویم؛ باز کردن فایل اقلیمی و ساخت فایل اقلیمی.

پنجره وروی نرم افزار elements

اگر فایل اقلیمی شهر خاصی را دارید و تنها می‌خواهید مقادیر آن را مشاهده یا ویرایش نمایید از گزینه اول استفاده کنید (برای مثال برای ویرایش فایل‌های موجود در بانک اطلاعاتی eQUEST فارسی سازی شده توسط شرکت بهینه‌سازی) و اگر می‌خواهید بصورت دستی فایل اقلیمی شهر مورد نظر را تولید نمایید از گزینه دوم استفاده نمایید.

در شکل زیر فایل موجود epw برای شهر شیراز باز شده است که می‌توان داده‌های ساعتی آن را مشاهده و ویرایش نمود.

نرم افزار elements

 

حال اگر گزینه ساخت فایل اقلیمی جدید را انتخاب کرده باشیم، پنجره‌ای مطابق شکل زیر باز خواهد گشت.

نرم افزار elements

نکته بسیار جالب این نرم افزار تعریف ثابت یا متغیر بودن داده است. این بدان معنی است که اگر شما برای مثال دمای خشک و رطوبت نسبی را به عنوان پارامترهای ثابت تعریف کنید، لازم نیست پارامترهایی چون دمای نقطه شبنم و دمای مرطوب را بصورت دستی وارد نمایید و نرم افزار elements با توجه به نمودار سایکومتریک آنها را محاسبه و در سلول مربطه قرار می‌دهد و در نتیجه در زمان بسیار صرفه‌جویی خواهد گشت. جدا از آنکه گزینه‌های مختلف دیگری همچون offset و normalize کردن در سرعت بخشیدن به کار شما بسیار موثرند. شما می‌توانید داده‌های خود را که در نرم افزاری مانند اکسل مرتب کرده بودید به راحتی در سلول های موجود در elements کپی نمایید و در نهایت با زدن گزینه save as فرمت خروجی را (مانند epw) انتخاب و ذخیره نمایید.

در ادامه نرم افزار elements  ویرایش 1.0.5 برای دانلود آماده شده است که از سایت تولید کننده آن نیز قابل دانلود است. همچنین بانک اطلاعاتی TMY2 منتشر شده توسط شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور (در مجموعه eQUEST نیز موجود است) برای شهرهای مختلف کشور آورده شده که می‌توانید مطابق آنچه گفته شد آن را ویرایش و به فرمتی مانند epw تغییر دهید.

 پسورد تمامی فایل‌های سایت، www.javidenergy.com می‌باشد.

کاربر محترم، برای مشاهده لینک‌های دانلود نیاز به عضویت است. ثبت نام رایگان و سریع است!

دیدگاه‌ها  

0 #6 تهیه فایل آب و هواییجاویدانرژی 1394-03-10 23:28
روش ساخت فایل نسبتا دقیق در همین مطلب توضیح داده شده است. همچنین جهت سفارش تولید فایل از طریق نرم افزارهایی چون meteonorm با ایمیل info سایت در تماس باشید.
نقل قول کردن
0 #5 پاسخ: نرم‌افزار elementsashkan 1394-03-10 22:07
روش تهیه فایل های اب و هوای شهر مریوان رو برای تحلیل های پایان نامم میخواستم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم از دوستان
نقل قول کردن
0 #4 وارد نمودن از اکسلجاویدانرژی 1394-02-11 23:15
شما می توانید داده های خود را ابتدا به نرم افزاری مانند اکسل منتقل کرده و پس از مرتب نمودن آن، کل ستون را کپی و در elements قرار دهید.
نقل قول کردن
0 #3 پاسخ: نرم‌افزار elementsmahyar 1394-02-10 19:15
به نقل از جاویدانرژی:
به نقل از mahyar:
برای اصلاح داده های تابشی فایل های اقلیمی، میشه بیشتر توضیح بدین چیکار باید کرد؟

همانگونه که در مقاله اشاره شد، در فایل های tmy2 ارائه شده توسط شرکت بهینه سازی، داده‌های تابشی (کل، مستقیم و پراکنده) موجود نیست. شما می توانید این فایل ها را در element باز کرده و در ستون های مربوط به داده های تابشی، داده های تابشی که یا به صورت دستی و تئوری محاسبه کرده اید یا از نرم افزاری همچون meteonorm استخراج نموده اید را اضافه نمایید. سپس فایل جدید را در فرمتی چون epw ذخیره کنید.

ممنون از راهنمای شما.
بعد از تهیه از نرم افزار meteonom .اضافه کردن داده ها در element باید به صئرت دستی صورت بگیره؟؟؟ راهی است که یک ستون از یک فایل به فایل دیگه کامل کپی بشه؟
نقل قول کردن
0 #2 پاسخ: نرم‌افزار elementsجاویدانرژی 1394-02-10 15:41
به نقل از mahyar:
برای اصلاح داده های تابشی فایل های اقلیمی، میشه بیشتر توضیح بدین چیکار باید کرد؟

همانگونه که در مقاله اشاره شد، در فایل های tmy2 ارائه شده توسط شرکت بهینه سازی، داده‌های تابشی (کل، مستقیم و پراکنده) موجود نیست. شما می توانید این فایل ها را در element باز کرده و در ستون های مربوط به داده های تابشی، داده های تابشی که یا به صورت دستی و تئوری محاسبه کرده اید یا از نرم افزاری همچون meteonorm استخراج نموده اید را اضافه نمایید. سپس فایل جدید را در فرمتی چون epw ذخیره کنید.
نقل قول کردن
0 #1 پاسخ: نرم‌افزار elementsmahyar 1394-02-10 14:37
برای اصلاح داده های تابشی فایل های اقلیمی، میشه بیشتر توضیح بدین چیکار باید کرد؟
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایران را با انرژی پایدار بسازیم

ایران و انرژی پایدارامروزه توسعه هر کشوری وابسته به استفاده صحیح از منابع انرژی فسیلی و جایگزین کردن آن با منابع انرژی تجدیدپذیر و پایدار است. بکوشیم ایرانی پایدار بسازیم ...

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

  • آموزش در جاوید انرژی بر مبنای فراگیری مجموعه‌ای از مهارت‌هایی است که کارآموز را آماده انجام فعالیتی واقعی در ساختار کاری کشور می‌نماید.
  • طراحی و اجرای سیستم‌های انرژی در جاوید انرژی بر مبنای استفاده بهینه و اقتصادی از انرژی‌های تجدیدپذیر و کنترل مصرف در سیستم‌های سنتی است.
  • مشاوره در انجام پروژه و پایان‌نامه‌های دانشجویی، امکان انتقال دانش کسب شده در زمینه معماری و سیستم‌های انرژی را به دانشجویان عزیز مهیا می‌سازد.
  • 1
  • 2
  • 3