نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)

دیزاین بیلدر یکی از قویترین نرم‌افزارهای انرژی معماری و مدلسازی می‌باشد.

نرم افزار designbuilder برای شبیه سازی ساختمان

نرم افزار DesignBuilder برای مدلسازی ساختمان از جنبه‌های مختلف مثل فیزیک ساختمان (مصالح ساختمانی)، معماری ساختمان، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، سیستم روشنایی و غیره کاربرد داشته و لذا این نرم افزار قابلیت مدلسازی همه جنبه‌های ساختمان را دارد. این نرم افزار مدلسازی که یکی از پیشرفته‌ترین و بروزترین نرم‌افزارهای دنیا برای مدلسازی ساختمان می‌باشد، بجز مدلسازی بار گرمایشی و سرمایشی ساختمان، مصارف مختلف انرژی ساختمان از قبیل مصرف انرژی گرمایشی، سرمایشی، روشنایی، لوازم خانگی، آب گرم مصرفی و غیره را بصورت دینامیک شبیه سازی می‌نماید.

این نرم افزار همچنین قابلیت محاسبه میزان روشنایی روز و حتی مدلسازی CFD را دارد. دیزاین بیلدر قابلیت مدلسازی تهویه طبیعی و مکانیکی، محاسبه آسایش حرارتی در فضاهای داخلی ساختمان، میزان اتلاف و دریافت انرژی از عناصر مختلف ساختمانی را نیز دارد. نتایج مدلسازی‌ها همچنین برای کل سال، برای ماه‌های مختلف و نیز بصورت روزانه و ساعتی قابل استخراج می‌باشند. نتایج همه مدلسازی‌ها همچنین برای کل ساختمان، یک طبقه خاص از ساختمان و نیز تک فضاهای ساختمان قابل استخراج می‌باشد. از قابلیت‌های خاص این نرم افزار امکان استخراج نتایج مدلسازی بصورت دیاگرام و یا فایل‌های اکسل بوده که می‌تواند برای تجزیه و تحلیل‌های بعدی استفاده گردد. موتور شبیه سازی دیزاین بیلدر، نرم‌افزار EnergyPlus است که به عنوان یکی از معتبرترین نرم‌افزارهای شبیه سازی انرژی، در نوع خود بی‌نظیر می‌باشد.

نرم افزار دیزاین بیلدر

در ادامه ویدیوی بخش اول آموزش مقدماتی دیزاین بیلدر برای شما آماده شده است. برای تهیه بخش‌های دیگر، با جاوید انرژی در تماس باشید.

نسخه آماده شده در این بخش ورژن های 3.4 ، 4.2 و 4.6 نرم‌افزار می‌باشند که از زمان نصب به مدت یک ماه قابلیت استفاده دارد. در نسخه یک ماهه محدودیت محاسبات برای 50 زون حرارتی وجود دارد و سعی شود تا حد ممکن پارتیشن اضافه نشود. برای بهره‌گیری از منابع ارزشمند آموزشی این نرم‌افزار می‌توانید به وبسایت آن مراجعه فرمایید.

  پسورد تمامی فایل‌های سایت، www.javidenergy.com می‌باشد.

کاربر محترم، برای مشاهده لینک‌های دانلود نیاز به عضویت است. ثبت نام رایگان و سریع است!

 جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با کارگاه، دوره های آموزشی و تهیه نرم افزار، با جاوید انرژی در تماس باشید.

دیدگاه‌ها  

0 #80 پاسخ: نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)Zahra Fard 1396-07-15 12:36
سلام و خسته نباشید
من روی موضوع تأثیر منظر مثل کف سازی و سطوح آب و سایه درختان روی آسایش حرارتی فضاهای داخلی ساختمان ها کار می کنم. دو سؤال داشتم.
یکی اینکه چطور می شه برای دیزاین بیلدر تعریف کرد که تأثیر بازتاب و سایه عناصر خارجی رو در نظر بگیره؟
و اینکه برای تعریف درختان همیشه سبز یا خزان پذیر چطور می شه بهش schedule داد؟
نقل قول کردن
0 #79 پاسخ: نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)Amin 1396-06-03 10:18
با سلام
پروژه من در مورد بررسی تهویه طبیعی با دیزاین بیلدر هست آیا باید با قسمت CFD نرم افزاز کار کنم یا نه ؟؟؟
هرکی میتونه خواهشا راهنمایی کنه
چند تا سوال دیگه هم دارم
خیلی ممنئون
نقل قول کردن
-1 #78 پاسخ: نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)سمیرا 1396-03-07 11:54
بخدا نمیتونم وارد بشم. این چه وضعشه؟ من این آموزش رو لازم دارم اما شدم مسخره. همش میگه ورودی اشتباه. حتی نمیتونم از لینک دیگه ای عضو بشم چرا اذیت میکنید؟
نقل قول کردن
+1 #77 پاسخ: نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)جاویدانرژی 1395-03-20 13:43
به نقل از zahra:
با سلام .من می خواستم فایل اقلیمی رو خودم به نرم افزار دیزاین بیلدر اضافه کنم می تونید مراحل اضافه کردن فایل اقلیمی رو برای من توضیح بدید.
از زحمات شما سپاس گذارم

ویدیوی زیر را مشاهده نمایید
https://www.youtube.com/watch?v=avTq2ZHqoxo
نقل قول کردن
+1 #76 دیزاین بیلدرzahra 1395-03-20 11:50
با سلام .من می خواستم فایل اقلیمی رو خودم به نرم افزار دیزاین بیلدر اضافه کنم می تونید مراحل اضافه کردن فایل اقلیمی رو برای من توضیح بدید.
از زحمات شما سپاس گذارم
نقل قول کردن
0 #75 پاسخ: نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)جاویدانرژی 1395-03-19 19:50
به نقل از afshin:
با سلام
چنانچه در قسمت مشخصات مصالح بجای سه مشخصه چگالی و گرمای ویژه و ضریب هدایت حرارتی تیک مقاومت حرارتی را بزنیم و مقاومت حرارتی آن..............

خیر مشکلی ایجاد نمی شود.
نقل قول کردن
0 #74 پاسخ: نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)afshin 1395-03-16 12:16
با سلام
چنانچه در قسمت مشخصات مصالح بجای سه مشخصه چگالی و گرمای ویژه و ضریب هدایت حرارتی تیک مقاومت حرارتی را بزنیم و مقاومت حرارتی آن مصالح را وارد کنیم آیا در نتایج تاثیر می گذارد ؟ و این کار درست است؟ چون در راهنمای محث 19 مقاومت حرارتی انواع سقف تیرچه بلوک و آجر سفال داده شده است ولی این سه مشخصه در اختیار نمی باشد.
نقل قول کردن
0 #73 پاسخ: نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)جاویدانرژی 1395-03-12 12:07
missing custom hourly weather.... این ارور نشان می دهد شما احتمالا شما فایل آب و هوایی خودتان را به نرم افزار معرفی کردید ولی نه به درستی!! حتما باید در بخش location (در level سایت) یک template آب و هوایی ساخته و در بخش simulation weather آن، مسیر فایل ساعتی خود را معرفی کنید.
ارور دوم مربوط به فرم هندسی ساختمان شماست که non-convex است. برای عدم نمایش ارور هنگامی که پنجره calculation option در قسمت cooling باز است، به قسمت solar رفته و تیک non-convex را بردارید. به همین روال برای simulation
نقل قول کردن
0 #72 پاسخ: نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)جاویدانرژی 1395-03-08 01:20
به نقل از سهیل رمض:

اگه با نرم افزار دیزاین بیلدر انجام بدم باید قسمتی که مرتبط با وسایل مکانیکی و الکتریکی خاموش باشه ؟
و سوال اخر ایا تعداد افراد و مقدار اکسیژن برای بررسی در مورد اقلیم مهم ؟

در بحث جهت گیری و سایه افکنی اکوتکت هم مناسب است ولی از لحاظ تهویه ظبیعی دیزاین بیلدر مناسب است. بله اگر در نظر دارید ساختمان را بدون سیستم های تهویه مطبوع بررسی کنید در بخش HVAC فقط تهویه طبیعی را باید انتخاب کنید. تجهیزات الکتریکی مانند کامپیوترهای احتمالی، تلویزیون و..... نباید خاموش شوند چون بر بار حرارتی اثر گذارند و باید مقدار مناسب وارد شود.
بله تعداد افراد و نوع فعالیت و به تبعیت آن نیاز به اکسیژن مهم است در تحلیل انرژی مهم است.
نقل قول کردن
0 #71 پاسخ: نرم افزار دیزاین بیلدر (DesignBuilder)جاویدانرژی 1395-03-08 01:12
به نقل از کیانوش:

برای معرفی مصالحی که در کتابخانه نرم افزار وجود ندارند نیاز به 6 مشخصه conductivity - specific heat - density-thermal absorptance - solar absorptance - visible absorptance می باشد که متاسفانه بجز ضریب هدایت حرارت ..........

این مشکلی کلی در کشور است و مرجع کاملی از مشخصات حرارتی و تابشی دقیق وجود ندارد و امکان آن هم با توجه عدم وجود شناسنامه دقیق برای مصالح تولیدی وجود ندارد. شما تنها باید سعی کنید با توجه به اطلاعات موجود مانند داده های موجود در مبحث 19، داده های ارائه شده مرکز تحقیقات ساختمان، بروشورها و .... تا حد ممکن اطلاعات مناسب را جمع آوری کنید. برخی موارد مانند solar abs در رنج های متداولی هستند که مشکل زیادی با داشتن اطلاعاتی اولیه از مصالح ایجاد نمی کنند. بله meteonorm می تواند فایل epw تولید کند ولی برای عمده شهرهای کشور از داده های میانیابی شده ایستگاه های مجاور و داده های ماهواره ای استفاده می کند.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ایران را با انرژی پایدار بسازیم

ایران و انرژی پایدارامروزه توسعه هر کشوری وابسته به استفاده صحیح از منابع انرژی فسیلی و جایگزین کردن آن با منابع انرژی تجدیدپذیر و پایدار است. بکوشیم ایرانی پایدار بسازیم ...

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

  • آموزش در جاوید انرژی بر مبنای فراگیری مجموعه‌ای از مهارت‌هایی است که کارآموز را آماده انجام فعالیتی واقعی در ساختار کاری کشور می‌نماید.
  • طراحی و اجرای سیستم‌های انرژی در جاوید انرژی بر مبنای استفاده بهینه و اقتصادی از انرژی‌های تجدیدپذیر و کنترل مصرف در سیستم‌های سنتی است.
  • مشاوره در انجام پروژه و پایان‌نامه‌های دانشجویی، امکان انتقال دانش کسب شده در زمینه معماری و سیستم‌های انرژی را به دانشجویان عزیز مهیا می‌سازد.
  • 1
  • 2
  • 3