امکان سنجی ساخت ساختمان‌های انرژی صفر در کشور

تاریخ سه شنبه, 04 آذر 1393.

امکان سنجی ساخت ساختمان‌های انرژی صفر در کشور
مقدمه

امروزه امنيت، قابليّت اطمينان و در دسترس بودن منابع انرژي، امري ضروري در پايداري و توسعه‌ی اقتصادي جوامع مي‌باشد. تغييرات اقلیمی، عدم امنيت حاملهای انرژي (غالباً تجدید ناپذیر) و همچنين رشد مصرف انرژي، چالشهاي بسياري را در حوزه‌ي انرژي و محيط زيست ايجاد نموده است. از اینرو در سالهای اخیر مفاهیم ايده‌الي نظير مفهوم ZE یا Zero Energy مورد توجّه كشورهاي مختلف، بمنظور كاهش وابستگي به منابع انرژي تجديد ناپذير كه هم به لحاظ هزينه، ايجاد آلودگي زيست محيطي و محدود بودن منابع، بكارگيري آنها چندان منطقي و مقرون به صرفه نمي‌باشد، قرار گرفته است.

تحلیل اقتصادی سرمایش خورشیدی

تاریخ پنج شنبه, 26 تیر 1393.

تحلیل اقتصادی سرمایش خورشیدی
تحلیل اقتصادی سرمایش خورشیدی

در این تحقیق ابتدا از طریق نرم‌افزارهای انرژی، نیاز و مصرف انرژی ساختمان اداری نمونه با زیربنای m2 927 در شهر تهران شبیه‌سازی و به منظور تامین نیاز سرمایشی آن از چیلر جذب سطحی خورشیدی استفاده شده است. علت استفاده از چیلر جذب سطحی، دمای پایین تحریک (℃85-50) در مقایسه با سایر فن‌آوری‌‌های سرمایش خورشیدی می‌باشد. برای بالا بردن توجیه اقتصادی سیستم سرمایش خورشیدی، تامین بخشی از گرمایش، با فرض عدم نیاز همزمان سرمایشی و گرمایشی، به سیستم خورشیدی واگذار گردیده است. طبق محاسبات انجام شده، به‌منظور 47% صرفه‌جویی (Kwh 49231) سالیانه انرژی (سرمایش، گرمایش)، این ساختمان نیاز به m2 99.6 گرآورنده خورشیدی صفحه تخت مرغوب خواهد داشت. همچنین با دو روش هزینه چرخه زندگی و دوره بازپرداخت سرمایه، دو سیستم سرمایشی خورشیدی و سیستم سرمایشی سنتی تراکم با یکدیگر مقایسه شده که نتایج نشان‌دهنده برابری هزینه آتی پس از 10 سال و دوره بازپرداخت حدود 13 سال داشته است.

توان آماده‌بکاری (Standby Power)

تاریخ چهارشنبه, 21 آبان 1393.

توان آماده‌بکاری (Standby Power)
مقدمه

توان کشیک (standby power) که به عناین دیگری چون توان خون‌آشام، بار شبح یا نشت الکتریسیته نیز خوانده می‌شود، به توان الکتریکی اطلاق می‌گردد که توسط لوازم الکتریکی، هنگامی که در حالت خاموش یا در حالت کشیک قرار دارند مصرف می‌شود. برای مثال هنگامی که یک رایانه در حالت خاموش یا کشیک (Standby) قرار دارد بدون آنکه کاری انجام دهند مقدار اندکی مصرف برق دارد.

سیستم‌های سرمایش خورشیدی (بخش اول)

تاریخ چهارشنبه, 10 ارديبهشت 1393.

سیستم‌های سرمایش خورشیدی (بخش اول)
مقدمه

بواسطه بحران انرژی و بالارفتن هزینه‌ حامل‌های انرژی و از آنجایی که طبق برآورد موسسه بین‌المللی سرمایش در پاریس حدود 15% مصرف کل برق در دنیا به مصرف سیستم‌های سرمایشی می‌رسد، ضرورت استفاده از سیستم‌های جایگزین کاملا محسوس می‌باشد. استفاده از سیستم‌های سرمایش خورشیدی نتنها راهکاری مناسب برای مقابله با بحران انرژی می‌باشد بلکه سبب کاهش آلاینده‌های محیط زیستی که به مسئله‌ای نگران کننده برای تمامی کشور‌ها از جمله کشورمان تبدیل شده است نیز می‌باشد. مبردهای استفاده شده (همچون آب) کاملا طبیعی و خالی از CFC ها بوده و در نتیجه پتانسیل تخریب لایه اوزون صفر را دارا می‌باشند. علاوه بر این مبردهای مورد استفاده در این سیستم‌ها با پروتکل کی‌یو‌تو در زمینه گرمایش کره زمین، معاهده وین در مورد محافظت از لایه اوزون (1985) و پروتکل مونترئال در مورد مواد تخلیه‌کننده لایه اوزون (1987) تطابق کامل دارند.

ایران را با انرژی پایدار بسازیم

ایران و انرژی پایدارامروزه توسعه هر کشوری وابسته به استفاده صحیح از منابع انرژی فسیلی و جایگزین کردن آن با منابع انرژی تجدیدپذیر و پایدار است. بکوشیم ایرانی پایدار بسازیم ...

با ما در تماس باشید

نظر کاربران

  • آموزش در جاوید انرژی بر مبنای فراگیری مجموعه‌ای از مهارت‌هایی است که کارآموز را آماده انجام فعالیتی واقعی در ساختار کاری کشور می‌نماید.
  • طراحی و اجرای سیستم‌های انرژی در جاوید انرژی بر مبنای استفاده بهینه و اقتصادی از انرژی‌های تجدیدپذیر و کنترل مصرف در سیستم‌های سنتی است.
  • مشاوره در انجام پروژه و پایان‌نامه‌های دانشجویی، امکان انتقال دانش کسب شده در زمینه معماری و سیستم‌های انرژی را به دانشجویان عزیز مهیا می‌سازد.
  • 1
  • 2
  • 3